Micropower Group AB

Idavägen 1
352 46 Växjö
Sverige

+46(0) 470 72 74 00
sales@micropower.se
support@micropower.se

LinkedIn

Micropower Support Center

Ett lönsamt företag för framtiden

Finansiell information & våra ägare

orange line
Micropower är en lönsam och privatägd koncern. Våra operativa ägare investerar i framtiden och tillväxt.

Finansiell information och ledning

Vi investerar alltid i framtiden

Micropower är en lönsam privatägd koncern. Ett antal operativa ägare har en majoritet av bolagets aktier, och ett antal nyckelpersoner inom organisationerna äger mindre delar. Flera i personalen har personalandelar. Ett mål är att ge aktieägarna en hög totalavkastning genom aktieutdelning, men också att delar av vinsten återförs till personalen på olika sätt.


Etableringsår: 1984
Omsättning: 747 MSEK
Anställda: 360
CEO: Torbjörn Gustafsson
Styrelseordförande: Jan Sandberg

Torbjörn Gustafsson
Torbjörn Gustafsson

CEO Micropower Group AB

torbjorn.gustafsson@micropower.se
+46 470 727 440

Torbjörn Lindgren
Torbjörn Lindgren

VP Micropower Group, MD Micropower GmbH, VP - Market, Key Account Manager TMH

torbjorn.lindgren@micropower.se
+46 470 727 430

Patrik Alvånger

VP - Technology

patrik.alvanger@micropower.se

Fredrik Falk

VP - Sales & Marketing

fredrik.falk@micropower.se

Niklas Claesson

VP - Quality

niklas.claesson@micropower.se

Jens Nyman

VP - Procurement

jens.nyman@micropower.se

Andreas Mattisson

VP - Operations

andreas.mattisson@micropower.se

Nyheter & Uppdateringar

Micropower Group Hållbarhetsrapport 2021

Nu kommer vår första hållbarhetsrapport och vi stärker vårt fokus på hållbarhet ytterligare. – Hållbarhet är ett prioriterat område för oss och att vi...

MICROPOWER GROUP TILL LOGIMAT 2022

31 Maj till 2 Juni kommer Micropower vara på LogiMAT mässan i Stuttgart, Tyskland. 

MICROPOWERS ÖPPETTIDER UNDER SOMMAREN 2022

2022/05/23

Micropower

Micropower Groups verksamhet har justerade öppettider under sommaren. 

BatteryLoop har installerat ett cirkulärt energilager på Stena Metalls Huvudkontor

7 April installerades ett cirkulärt energilagersystem från BatteryLoop på Stena Metall ABs huvudkontor i Göteborg, byggt med återanvända elfordonsbatt...