Micropower Group AB

Idavägen 1

352 46 Växjö
Sverige

+46(0) 470 72 74 00

sales@micropower.se

support@micropower.se


Micropower Support Center

Ett lönsamt företag för framtiden

Finansiell information & våra ägare

orange line
Micropower är en lönsam och privatägd koncern. Våra operativa ägare investerar i framtiden och tillväxt.

Finansiell information och ledning

Vi investerar alltid i framtiden

Micropower är en lönsam privatägd koncern. Ett antal operativa ägare har en majoritet av bolagets aktier, och ett antal nyckelpersoner inom organisationerna äger mindre delar. Flera i personalen har personalandelar. Ett mål är att ge aktieägarna en hög totalavkastning genom aktieutdelning, men också att delar av vinsten återförs till personalen på olika sätt.


Etableringsår: 1984
Omsättning: 747 MSEK
Anställda: 360
CEO: Torbjörn Gustafsson
Styrelseordförande: Jan Sandberg

Torbjörn Gustafsson
Torbjörn Gustafsson

CEO Micropower Group AB

torbjorn.gustafsson@micropower.se

46 (0)470 727 440

Torbjörn Lindgren
Torbjörn Lindgren

VP Micropower Group, MD Micropower GmbH, VP - Market, Key Account Manager TMH

torbjorn.lindgren@micropower.se

46 (0)470 727 430

Henrik Bülow

CFO

henrik.bulow@micropower.se

Patrik Alvånger

VP - Technology

patrik.alvanger@micropower.se

Fredrik Falk

VP - Sales & Marketing

fredrik.falk@micropower.se

Niklas Claesson

VP - Quality

niklas.claesson@micropower.se

Jens Nyman

VP - Procurement

jens.nyman@micropower.se

Andreas Mattisson

VP - Operations

andreas.mattisson@micropower.se

Nyheter & Uppdateringar

FLEET MANAGEMENT HJÄLPER DIG ATT OPTIMERA DIN ELDRIVNA FLOTTA

2021/09/24

Batteri Batteriladdare

Varför ska du använda ett fleet management system och hur det optimerar kommer att optimera din verksamhet. 

STATIONÄR LADDNING PASSAR DE FLESTA SCENARION

2021/09/03

Batteriladdare

Varför stationär laddning antagligen passar dig och hur du kan använda smarta systemlösningar för att optimera det. 

MÖT SORAYA ABRARI, SOFTWARE ENGINEER

2021/08/30

Låt oss presentera en av våra Software Engineers, Soraya Abrari. 

ARKITEKTBOLAGET & MICROPOWER NOMINERADE TILL TRÄBYGGNADSPRIS

2021/08/26

Press Release

Arkitektbolaget och Micropower Group är nominerade till Växjö kommuns träbyggnadspris, en utmärkelse som syftar till att uppmärksamma det hållbara mat...