Micropower Group AB

Idavägen 1

352 46 Växjö
Sverige

+46(0) 470 72 74 00

sales@micropower.se

support@micropower.se


Micropower Support Center

Ett lönsamt företag för framtiden

Finansiell information & våra ägare

orange line
Micropower är en lönsam och privatägd koncern. Våra operativa ägare investerar i framtiden och tillväxt.

Finansiell information och ledning

Vi investerar alltid i framtiden

Micropower är en lönsam privatägd koncern. Ett antal operativa ägare har en majoritet av bolagets aktier, och ett antal nyckelpersoner inom organisationerna äger mindre delar. Flera i personalen har personalandelar. Ett mål är att ge aktieägarna en hög totalavkastning genom aktieutdelning, men också att delar av vinsten återförs till personalen på olika sätt.


Etableringsår: 1984
Omsättning: 747 MSEK
Anställda: 360
CEO: Torbjörn Gustafsson
Styrelseordförande: Jan Sandberg

Torbjörn Gustafsson
Torbjörn Gustafsson

CEO Micropower Group AB

torbjorn.gustafsson@micropower.se
+46 470 727 440

Torbjörn Lindgren
Torbjörn Lindgren

VP Micropower Group, MD Micropower GmbH, VP - Market, Key Account Manager TMH

torbjorn.lindgren@micropower.se
+46 470 727 430

Patrik Alvånger

VP - Technology

patrik.alvanger@micropower.se

Fredrik Falk

VP - Sales & Marketing

fredrik.falk@micropower.se

Niklas Claesson

VP - Quality

niklas.claesson@micropower.se

Jens Nyman

VP - Procurement

jens.nyman@micropower.se

Andreas Mattisson

VP - Operations

andreas.mattisson@micropower.se

Nyheter & Uppdateringar

MICROPOWER STÄRKER SIN POSITION I USA

2022/01/24

Press Release

Ny VD för Ecotec Ltd och etablering av nytt företag, Micropower US.

MICROPOWER ÖNSKAR EN GOD JUL

2021/12/22

Micropower

Från oss, till er, en riktigt God Jul.

SM I MINNE - MICROPOWER STOLT SPONSOR

2021/11/29

Press Release

4-5 december är det dags för SM i Minne 2021 som i år kommer hållas i Växjö. Organisatör är Idriz Zogaj och huvudsponsor är Micropower Group.

VINNARE AV TRÄBYGGNADSPRIS

2021/10/29

Press Release

Micropower tog hem årets Träbyggnadspris från Växjö kommun.