Micropower Group AB

Idavägen 1
352 46 Växjö
Sverige

+46(0) 470 72 74 00
sales@micropower.se
support@micropower.se

LinkedIn

Micropower Support Center

Ett lönsamt företag för framtiden

Finansiell information & våra ägare

orange line

Finansiell information och ledning

Vi investerar alltid i framtiden

Etableringsår: 1984
Omsättning: 1072 MSEK
Anställda: 440
CEO: Torbjörn Gustafsson
Styrelseordförande: Per Nordgren

Två medarbetare går tillsammans i en korridor på Micropower
Torbjörn Gustafsson
Torbjörn Gustafsson

CEO Micropower Group AB

torbjorn.gustafsson@micropower.se
+46 470 727 440

Torbjörn Lindgren
Torbjörn Lindgren

VP Micropower Group, MD Micropower GmbH, VP - Market, Key Account Manager TMH

torbjorn.lindgren@micropower.se
+46 470 727 430

Martin Brandt
Martin Brandt

CSO - Chief Strategy Officer

martin.brandt@micropower.se

Patrik Alvånger
Patrik Alvånger

VP - Technology

patrik.alvanger@micropower.se

Fredrik Falk
Fredrik Falk

VP - Sales & Marketing

fredrik.falk@micropower.se

Niklas Claesson
Niklas Claesson

VP - QEHS

niklas.claesson@micropower.se

Jens Nyman
Jens Nyman

VP - Procurement

jens.nyman@micropower.se

Andreas Mattisson
Andreas Mattisson

VP - Operations

andreas.mattisson@micropower.se

Nyheter & Uppdateringar

Micropower x Symbios 2024 kortlista

2024/04/11

Cupole har identifierat Sveriges främsta ansvarsfulla tillväxtföretag. Micropower Group är en del av listan och tävlar om utmärkelsen Symbios 2024.

Nya generationen av batteriladdare från Micropower Group är här

Micropower Group presenterar stolt den nya generationen batteriladdare. De senaste batteriladdarna är äntligen här och kännetecknas av hög effektivite...

Micropower till LogiMAT 2024

2024/02/15

Micropower Group är glada över att tillkännage vårt deltagande i LogiMAT 2024, den internationella mässan för intralogistiklösningar och processhanter...