Micropower Group AB

Idavägen 1
352 46 Växjö
Sverige

+46(0) 470 72 74 00
sales@micropower.se
support@micropower.se

LinkedIn

Micropower Support Center

Ett lönsamt företag för framtiden

Finansiell information & våra ägare

orange line

Finansiell information och ledning

Vi investerar alltid i framtiden

Etableringsår: 1984
Omsättning: 1072 MSEK
Anställda: 440
CEO: Torbjörn Gustafsson
Styrelseordförande: Per Nordgren

Torbjörn Gustafsson
Torbjörn Gustafsson

CEO Micropower Group AB

torbjorn.gustafsson@micropower.se
+46 470 727 440

Torbjörn Lindgren
Torbjörn Lindgren

VP Micropower Group, MD Micropower GmbH, VP - Market, Key Account Manager TMH

torbjorn.lindgren@micropower.se
+46 470 727 430

Patrik Alvånger

VP - Technology

patrik.alvanger@micropower.se

Fredrik Falk

VP - Sales & Marketing

fredrik.falk@micropower.se

Niklas Claesson

VP - Quality

niklas.claesson@micropower.se

Jens Nyman

VP - Procurement

jens.nyman@micropower.se

Andreas Mattisson

VP - Operations

andreas.mattisson@micropower.se

Nyheter & Uppdateringar

Efficiency and Innovation – Micropower SC Chargers Sets the Standard!

Don't miss out on the power and efficiency that the Micropower SC range of battery chargers offers.

NY STYRELSE FÖR MICROPOWER GROUP

2023/09/20

Micropower

I samband med Micropower Groups partnerskap med Polaris tillträdde en ny styrelse för koncernen. Partnerskapet och den nya styrelsen är ytterligare et...

AVTACKNING AV JAN SANDBERG, TIDIGARE STYRELSEORDFÖRANDE FÖR MICROPOWER

2023/09/18

Micropower

Jan Sandberg avgår från sin position som styrelseledamot för Micropower Group. Jan har suttit i bolagets styrelse sedan 2003 och varit styrelseordföra...

MICROPOWER SPONSRAR TOGETHER AGAINST DIABETES 1

2023/08/11

Micropower

Micropower Group går in och sponsrar den ideella organisationen Together Against Diabetes 1 (T.A.D.1).