Micropower Group AB

Idavägen 1
352 46 Växjö
Sverige

+46(0) 470 72 74 00
sales@micropower.se
support@micropower.se

LinkedIn

Micropower Support Center

Ett lönsamt företag för framtiden

Finansiell information & våra ägare

orange line
Micropower är en lönsam och privatägd koncern. Våra operativa ägare investerar i framtiden och tillväxt.

Finansiell information och ledning

Vi investerar alltid i framtiden

Micropower är en lönsam privatägd koncern. Ett antal operativa ägare har en majoritet av bolagets aktier, och ett antal nyckelpersoner inom organisationerna äger mindre delar. Flera i personalen har personalandelar. Ett mål är att ge aktieägarna en hög totalavkastning genom aktieutdelning, men också att delar av vinsten återförs till personalen på olika sätt.


Etableringsår: 1984
Omsättning: 747 MSEK
Anställda: 360
CEO: Torbjörn Gustafsson
Styrelseordförande: Jan Sandberg

Torbjörn Gustafsson
Torbjörn Gustafsson

CEO Micropower Group AB

torbjorn.gustafsson@micropower.se
+46 470 727 440

Torbjörn Lindgren
Torbjörn Lindgren

VP Micropower Group, MD Micropower GmbH, VP - Market, Key Account Manager TMH

torbjorn.lindgren@micropower.se
+46 470 727 430

Patrik Alvånger

VP - Technology

patrik.alvanger@micropower.se

Fredrik Falk

VP - Sales & Marketing

fredrik.falk@micropower.se

Niklas Claesson

VP - Quality

niklas.claesson@micropower.se

Jens Nyman

VP - Procurement

jens.nyman@micropower.se

Andreas Mattisson

VP - Operations

andreas.mattisson@micropower.se

Nyheter & Uppdateringar

PRISUTDELNING BYGGNADSPRISET 2022

2022/10/28

Press Release

Micropower nominerade i Byggnadspris från Växjö kommun. 

Första spadtaget för Micropowers nya anläggning i Växjö!

Äntligen är bygget officiellt igång och ett vi tog ett ceremoniellt första spadtag. Eller snarare, tre.

Micropowers batterifabrik uppmärksammas igen

Växjö kommuns byggnadsnämnd har nominerat Micropower till en bland tre kandidater som tävlar om årets byggnadspris i Växjö. Priset ges till ett projek...